Taneční konstelace

Umělecko – terapeutická metoda „Taneční konstelace®“

 

Umělecko – terapeutická metoda, která propojuje principy tanečně – pohybové terapie, muzikoterapie, dramaterapie a arteterapie. Metoda je zaměřená na sebepoznání, rozvoj a integraci osobnosti. Metoda nabízí cílený emocionální a pohybový prožitek s preventivním a terapeutickým záměrem. Autory metody jsou  manželé Marie a Tomáš Beníčkovi.

Na počátku vzniklo terapeutické cvičení Taneční orchestr® inspirováno chórem Rudolfa Labana. Cvičení Taneční orchestr® se stalo základním terapeutickým cvičením nové komplexní metody Taneční konstelace®.

Cvičení dané metody nabízejí  klientovi pozice, ve kterých  si hledá svou individuální příjemnou polohu. Vede klienta ke zkušenosti, jak v případné (nezvykle) komfortní i naopak  v bezkomfortní pozici najít polohu, ve které si vyhledá určitý pozitivní aspekt s možností příjemného zážitku. Nepříjemný zážitek naopak slouží k posunutí určitých hranic a k uvědomění omezujících myšlenkových pochodů. Dané pozice mohou zastávat modelové situace ze života, v nich se učí klient tímto způsobem snadněji orientovat. S nově  získanými zkušenostmi a dovednostmi a jistým nadhledem lze snadněji zvládat  (často se opakující) situace běžného života. (Beníček, 2017)

 

 

Odebírejte e-mailem novinky
z Akademie Alternativa